czwartek, 14 listopada 2019

Budowa i charakterystyka wózków podnośnikowych bocznych

Wózki jezdniowe podnośnikowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach 20 ubiegłego wieku. Obecnie wyróżnia się wiele modeli tych urządzeń. Jednak dziś skupimy swoją uwagę na wózku unoszącym bocznym. Nazwą tą określa się urządzenia podnośnikowe, które zostały wyposażone w montowany z boku, w pozycji prostopadłej do operatora widły.
W tym artykule skupimy się w głównej mierze na osiągach wózków bocznych, a także uprawnieniach niezbędnych do ich kierowania.

Charakterystyka wózka widłowego bocznego

Wózki widłowe boczne zaliczane są do kategorii wózków magazynowych. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim w porównaniu do innych modeli bardzo duża, maksymalna wysokość podnoszenia ładunku na widłach, nawet do kilkunastu metrów. Osiągi te możliwe są dzięki dość nietypowej konstrukcji wózków podnośnikowych bocznych, która opiera się na:
  • kabinie operatora z fotelem skierowanym w pozycji bocznej do kierunku jazdy, która wyposażone jest w dodatkową osłonę dachu. Dla zabezpieczenia operatora i maszyny przed ewentualnymi elementami spadającymi z dużej wysokości,
  • prostopadle montowanym maszcie i widłach
  • pełnych oponach, przystosowanych do wytrzymywania nacisku samego wózka, jak i podnoszonego ładunku,
  • elemencie, jakim jest przeciwwaga zapewniająca stabilność maszyny.
Najbardziej charakterystyczne dla wózków podnośnikowych bocznych są ich niewielkie rozmiary konstrukcyjne, które zapewniają bezproblemowe przemieszczanie się, nawet w najwęższych korytarzach magazynowych. Dodatkowo modele te posiadają niewielki promień skrętu, przy jednoczesnej bardzo dobrej zwrotności. Warto wspomnieć o tym, iż wiele nowoczesnych modeli wózków unoszących bocznych oferowanych obecnie na rynku, zostaje wyposażonych technologie opierająca się na mechanizmie zmiany położenia kół, która umożliwia poruszanie się nimi we wszystkich czterech kierunkach. Pojazdy takie jak wózki unoszące boczne napędzane są poprzez zastosowane w nich silniki elektryczne.

Obsługa i kierowanie wózkami unoszącymi bocznymi

Do obsługi i kierowania wózkami unoszącymi bocznymi uprawnieni są operatorzy, którzy ukończyli kurs i zdali egzamin, który uprawnia do obsługi wózków jezdniowych o dowolnym napędzie. Bez obostrzeń dotyczących maksymalnego udźwigu, czy też wysokości podnoszenia ładunku.
UPRAWNIENIA na wózki podnośnikowe boczne!
Zapraszamy do naszej firmy Centrum Szkoleń Wrocław 53-609 ul. Wagonowa 34 +48 602-221-501, gdzie możecie Państwo zrobić uprawnienia na wózki podnośnikowe boczne z egzaminami UDT.
Jeśli chodzi o kierowanie dla większości początkujących operatorów wózków unoszących bocznych, problematyczne staje się sterowanie tego typu pojazdami, ze względu na to, że fotel operatora ulokowany jest w pozycji bocznej do kierunku jazdy. Natomiast wykonywane manewry kierownicą działają na odwrót - skręcenie kierownicy w prawo, skutkuje skrętem wózka w lewo, co szczególnie na początku obsługi tych urządzeń może być bardzo mylące.
Podsumowując, wózki widłowe boczne to sprawdzone i wydajne pojazdy, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Zarówno przy składowaniu na dużych wysokościach, przewożeniu niewymiarowych ładunków czy też podczas składowania blokowego. Ze względu na wszystkie swoje zalety wykorzystywane są one najczęściej w magazynach, a także wszelkiego rodzaju centrach logistycznych.

Sprawdź ile kosztuje kurs na wózek widłowy w naszej firmie Centrum Szkoleń.

1 komentarz:

  1. Gutlift https://gutlift.pl/ to doskonałe miejsce dla firm, które potrzebują profesjonalnego sprzętu do prac na wysokościach. W ofercie znajduje się wiele różnych typów podnośników, które można kupić lub wynająć, takie jak podnośniki nożycowe, teleskopowe, przegubowe i wiele innych. Dzięki temu klienci mogą wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni ich potrzeby.

    OdpowiedzUsuń